Historie značky Alfa Romeo část 1

1951_alfa romeo

Založení značky Alfa Romeo má na svědomí francouzský obchodník Alexandre Darracq, který se na začátku 20. století nejprve v Neapoli, později i v Miláně snažil vytvořit automobilovou společnost s názvem Societá Italiana Automobili Darracq. Jeho sen ale nikdy nedosáhl úspěchu, a proto jeho firmu roku 1909 získala skupina finančníků z Lombardie. Ti neotáleli a začali pracovat na automobilu podle svých představ. Pojmenovali ho A.L.F.A. Název byla zkratka Anonime Lombarda Fabbrica Automobili. Ve znaku našel svoje místo rudý kříž v bílém poli, který měl symbolizovat hlavní město Lombardie – Milán. V druhé polovině znaku se ocitl symbol rodu Viscontů – zelený had.

V roce 1919 se firma rozrostla, neboť se k ní přidaly podniky italského podnikatele Nicoly Romea. Od této chvíle je automobilka známa pod názvem Alfa Romeo, ačkoli se roku 1986 dostala pod ochranná křídla koncernu Fiat Gruppo. Značka Alfa Romeo se dnes může chlubit vysokými tržbami a roční produkcí, která leckdy překračuje hranici 150 tisíc automobilů! Žádný nováčkem rozhodně není ani v oblasti závodních automobilů. Těžko se některá ze současných značek může pochlubit takovými úspěchy jako právě Alfa Romeo.

A.L.F.A. jako předchůdce sportovní značky Alfa Romeo

Jak už bylo výše řečeno, prvními automobily byly vozy značky A.L.F.A. Úplně první z nich se dostal na trh roku 1910 a zákazníky okouzlil především svou kvalitou a výkonností. Automobilka měla tedy dobře našlápnuto. Do karet jí nahrál i rok 1914, kdy byla zahájena 1. světová válka. A.L.F.A se totiž začala podílet na vojenské výrobě. Tehdejší vlastník většiny automobilky Banca di Sconto se rozhodl, že předá vedení firmy do rukou Nicoly Romea, který produkci firmy od roku 1915 rozšířil i o munici a stavbu leteckých motorů. Když skončila druhá světová válka, byla firma A.L.F.A zahrnuta mezi Romeovy podniky. Vznikla tak současná značka Alfa Romeo.

Od sportovních úspěchů ke krizi

Meziválečné období automobilku proslavilo především díky modelům RL a řady 6C. Měly totiž pověst vozidel s nejsportovnějším designem a vybavením. Toho automobilka nedosáhla náhodou, účastnila se totiž různých automobilových závodů, při nichž měla možnost zjišťovat, co a jak je potřeba inovovat ve výrobě sportovních vozů. Vznikly tak vozy jako P2, 8C (tzv. Monza) nebo Tipo B (neboli P3), které jsou dodnes považovány za mezníky ve výrobě závodních automobilů. Meziválečné období je tedy pro Alfu Romeo typické mnohými úspěchy v závodech jako Velká cena, Targa Florio, Mille Miglia nebo Le Mans a Spa. Bohužel se automobilce soustředění a finance, které investovala do závodních automobilů, přestaly vyplácet a společnost začala upadat do ekonomické krize. Jediným řešením se tak pro Alfu Romeo stal prodej. Roku 1933 ji tak získala státní organizace I.R.I. (zkratka Instituto per la Ricostruzione Industriale). Došlo k významným změnám ve výrobě – byla zrušena výroba kompresorových sportovních motorových vozidel a rozšířena výroba autobusů, nákladních aut a leteckých motorů. V důsledku těchto změn samozřejmě poklesla závodní činnost společnosti, ale Alfu hbitě nahradila automobilka Scuderia Ferrari z Modeny. Alfa Romeo poté využila válečného stavu v Habeši a začala produkovat vojenské zařízení. To jí přineslo velké příjmy, proto se později opět mohla začít věnovat závodní činnosti.

Automobilka měla opět možnost se rozvíjet, proto vytvořila strategii, v jejímž centru stál zájem produkovat jednoduché automobily, které budou charakteristické svým sportovním duchem. Prvním takovým vozidlem byl sedan 1900, jenž byl poháněn čtyřválcovým motorem a jenž byl na trh uveden v roce 1950. Model byl postupně zdokonalován a inovován, až vznikly auta Giulietta 1300, Giulia 1600 a modely 1750/2000. Paralelně s nimi byly vyráběny i jejich sportovní verze. Z nich je jednou z nejznámějších Spider Duetto, který se na automobilovém trhu držel neuvěřitelných sedmadvacet let (pod názvem Alfa Spider se totiž vyráběl donedávna)!