Toto jméno je spojováno s tvůrcem závodních vozů založený Italo-rakušanem Carlem Abarthem v roce 1949 v Turíně. Jedná se o velmi úspěšné automobily, které v šedesátých letech vyhrávaly v závodech do vrchu a ve sportovních vozech, hlavně třídy od 850 cm³ do 2000 cm³.
Firma Abarth vyrobila spoustu modelů – škála začínala u Fiatu Abarth 59285 a končila u dvoulitrového vozu Abarth-Simca, jenž byl složen z hliníkové karoserie na podvozku Simca 1000.
Firma Abarth roku 1968 vyvinula nový motor. Šlo o třílitrový vidlicový osmiválec se čtyřmi vačkovými hřídeli, čtyřmi dvojitými karburátory Weber a s dvoucívkovým zapalováním.
Výrobní část Abarthu byla prodána Fiatu v roce 1971.
Tento přelomový krok znamenal integraci Abarthu do struktur automobilky Fiat, která si byla vědomá jeho únikátního know-how v oblasti sportovních vozů. Po převzetí značky Fiat pokračoval ve výrobě výkonných modelů pod označením Abarth, příkladem může být legendární Fiat 131 Abarth Rally, který v 70. letech dominoval mistrovství světa v rally.
V 80. a 90. letech značka Abarth ustoupila do pozadí, ale v roce 2007 byla oficiálně oživena jako samostatná sportovní divize Fiatu. Od té doby představila několik moderních verzí legendárních vozů, jako je Abarth 500, 595 a 124 Spider, které si udržely charakteristický sportovní duch.
Dnes je Abarth synonymem pro ostré malé vozy s výrazným designem a sportovním šarmem. Značka se pravidelně ústaví na závodní dráhy, kde dokazuje, že její závodní DNA nezmizela. Ačkoli dnešní modely splňují moderní emisní normy a nabízejí komfort na úvní současné doby, nadále v nich bije srdce skutečného sportovního vozu.