Fiat 124 / 124 Spider

Fiat 124

V Itálii v březnu roku 1966 se začal vyrábět nový vůz – Fiat 124, který naradil dosluhující typy 1300/150. Tento typ vozu zahájil novou éru. Jde o kompletně nový typ automobilu s motorem vpředu, náhonem na zadní kola. O pohon se staral čtyřválec o objemu 1197ccm (60hp).

Fiat 124, představený v roce 1966, byl jedním z nejúspěšnějších modelů italské automobilky Fiat. Tento vůz, který získal ocenění Evropské auto roku 1967, byl známý svým inovativním designem a moderními technologiemi, které byly na svou dobu velmi pokrokové.

Inovativní design a konstrukce

Lehká konstrukce karoserie

Jedním z klíčových prvků modernosti Fiatu 124 byla jeho lehká a robustní karoserie. Vůz byl navržen s ohledem na aerodynamiku a úsporu hmotnosti, což přispělo k lepšímu výkonu a efektivitě paliva. Lehčí konstrukce také znamenala lepší ovladatelnost a jízdní vlastnosti.

Pokročilý podvozek

Fiat 124 byl vybaven pokročilým podvozkem, který zahrnoval nezávislé zavěšení předních kol a zadní tuhou nápravu s listovými pery. Toto řešení poskytovalo komfortní jízdu a dobré jízdní vlastnosti, což bylo na svou dobu velmi moderní a nadčasové.

Moderní technologie motoru

Motor s vačkovým hřídelem v hlavě

Fiat 124 byl vybaven čtyřválcovým motorem s rozvodem OHC (Overhead Camshaft), což znamená, že vačkový hřídel byl umístěn v hlavě motoru. Tento typ rozvodu byl na svou dobu velmi moderní a přispíval k lepšímu výkonu a spolehlivosti motoru.

Vysoký kompresní poměr

Motor Fiatu 124 měl také vysoký kompresní poměr, což zlepšovalo efektivitu spalování paliva a výkon motoru. Tento technický prvek byl dalším příkladem pokročilých technologií, které Fiat 124 nabízel.

Bezpečnostní prvky

Přední kotoučové brzdy

Jedním z výrazných bezpečnostních prvků Fiatu 124 byly přední kotoučové brzdy, které nabízely lepší brzdný výkon ve srovnání s tehdy běžně používanými bubnovými brzdami. Kotoučové brzdy byly efektivnější při vysokých rychlostech a v náročných podmínkách, což zvyšovalo bezpečnost řidiče a cestujících.

Bezpečnostní pásy

Fiat 124 byl jedním z prvních vozů, který standardně nabízel bezpečnostní pásy pro přední sedadla. Tento bezpečnostní prvek byl v 60. letech stále novinkou a jeho zařazení do standardní výbavy ukazovalo na důraz Fiatu na bezpečnost cestujících.

Komfort a vybavení

Prostorný interiér

Interiér Fiatu 124 byl navržen s ohledem na komfort cestujících. Prostorná kabina a dobře navržená sedadla poskytovala pohodlí i při delších cestách. Kromě toho bylo vozidlo vybaveno moderním přístrojovým panelem a ergonomicky uspořádanými ovládacími prvky.

Pokročilý topný a větrací systém

Fiat 124 měl také moderní topný a větrací systém, který zajišťoval komfortní teplotu v interiéru za různých klimatických podmínek. Tento systém byl navržen tak, aby byl efektivní a snadno ovladatelný, což přispívalo k celkovému pohodlí cestujících.

První z řady byl Fiat 124 Sedan, po něm následoval typ Special, Special T, Familiare, Sport Spider, Coupé.

124 SpiderFiat 124 Spider

V roce 1966 byla v Turíně přestavena verze 124 Sport Spider. První série AS byly představovány motorem 1438 ccm s pětistupňovou převodovkou. Později byly motory o objemu 1592 ccm, 1608 ccm, 1756 ccm a 1995 ccm. Výroba byla ukončena v roce 1985. Bylo vyrobeno 198 000 Spiderů. Z toho přes 179 000 našlo svého majitele v Severní Americe.