Historie značky Alfa Romeo část 2

AlfaRomeo_1982_2015

Alfetta, Giulie, Giulietta…

60. léta přiměla automobilku vyrábět velké automobily, mezi něž patřil například šestiválec 2600 (rok výroby 1962) a kupé Alfa Romeo Montreal, jehož srdcem byl osmiválcový motor, vyvinutý ze závodních modelů 33 (rok výroby 1970).

Alfa Romeo byla v podstatě po celou dobu (s menšími pomlkami) účastníkem závodních okruhů. Nejúspěšnějším byl model 158 (jinak nazývaný také Alfetta), který se může pochlubit ziskem dvou mistrovských titulů (r. 1950 – G. Farina, 1951 – J. M. Fangio). Soustředěna byla ale hlavně na produkci sportovních a cestovních automobilů, v období 1959 – 1965 dokonce spolupracovala s francouzským státním koncernem Renault a vyráběla pro něj automobily.

Roku 1977 se začala vyrábět obdoba Giulie – malý sedan Giulietta. O dva roky později se představil i sedan Alfa 6, který se zmocnil prvních příček prodeje. Alfa 6 měla společný základ s vozem Alfetta, ale rozdílem bylo, že byla poháněna 6válcovým motorem. V roce 1984 byla Alfetta vystřídána modelem Alfa 90, o rok později pak Alfou 75.

Období druhé krize

V tomto období automobilka úzce spolupracovala se značkou Alfasud, která byla známá svou cenovou dostupností. Časem se však pověst Alfasudu zhoršila (značka byla označována za nespolehlivou kvůli své nízké kvalitě), což automobilku Alfa Romeo opět přivedlo do hospodářské krize. Proto se pokusila o spolupráci s japonskou značkou Nissan. Roku 1983 se tedy na trh dostal vůz Arna, který byl nepovedeným potomkem Alfasudu a Nissanu Cherry. Další neúspěch přivedl automobilku ke krachu, bylo to tedy nutné společnost prodat. Prvním zájemcem byl Ford, nakonec byla ale Alfa Romeo prodána organizaci I.R.I. (1986), neboť koncern Gruppo Fiat byl zásadně proti odkoupení společnosti Fordem.

Fiat – Lancia – Alfa Romeo a jejich plodná spolupráce

Zrodila se spolupráce Fiat – Lancia – Alfa Romeo, jejímž prvním výrobkem byl model 164, který byl představen veřejnosti v roce 1984. Společnost začala pomalu ale jistě vydělávat a časem se její finanční stav zlepšil natolik, že se mohla opět navrátit k závodní činnosti. Vznikly modely SZ Spider a kupé, která byla produkována ve spolupráci s karosárnou Zagato.

Rok 1992 přinesl druhý společný projekt se značkou Fiat – Alfu 155, jejímiž předky byly Alfa 75 a Giulietta. O dva roky později pak spatřil světlo světa model 145, který byl roku 1995 doplněn sedanem 146. Vrcholem výrobního procesu automobilky se v 90. letech staly modely GT a Spider, jež byly v těsném závěsu následovány působivou řadou 156.