Přestavba na N1

n1

Přestavit vozidlo na kategorii N1 znamená změnit jeho status z osobního (M1) na nákladní (N1G). Tato přestavba se týká pouze plátců DPH, kteří mají po přestavbě nárok na odpočet DPH z vozidla. Přestavba je možná u většiny aut SUV, Combi, Offroad, MPV. Mezi nejčastěji přestavované vozy patří: BMW X5, BMW X3, BMW X6, Audi Q7, Toyota Land Cruiser, Toyota Rav4, Volvo XC90, VW Tuareg, VW Passat, VW Tiguan, Mitsubishi Outlander, Porsche Cayenne, MB GL, MB ML, Skoda Octavia aj… Jsou ale i vyjímky mezi menšími auty jako BMW 1xx nebo Subaru impreza. Vozidlo přestavěné musí být podle zákona vybaveno za druhou řadou sedadel neodnímatelnou přepážkou aj. Konkrétně do ustanovení zákona 56/2001 Sb., vyhlášky MDS č. 341/2002 Sb. a Informačního dokumentu MD ČR ve znění pozdějších změn a doplňků.

Pokud jste si sami přivezli vůz z EU nebo z jiného důvodu chcete udělat přestavbu, firmy má pro Vás řešení. Jestliže se Vám nechce složitě vyjednávat nesčetná povolení od automobilek a importérů a následně žádat o vydání emisí a TK pro vozy N1, zavolejte nám a my všechna povolení vyřídíme za Vás. Běžný zákazník povolení od importéra většinou ani nedostane, protože automobilky bojují proti dovozu aut z EU všemi možnými silami. My však „tichý“ souhlas některých automobilek máme a můžeme přestavby provádět. Garantujeme přestavby vozu do 4 dnů. K přestavbě vozu je nutno předložit COC list (průvodní list vozidla), evropský TP, dále přihlášení k DPH osoby uplatňjící odpočet, fakturu (kupní smlouvu k vozidlu)

Přestavba vozidla na N1 stojí od 25 000,- Kč s DPH, záleží na typu vozidla a úkonech, které se na voze provádějí. O tuto částku se navýší pořizovací cena vozidla a je možno ji uplatnit v odpisech vozu. O vrácení DPH žádá FO nebo PO registrovaná k dani na svém FÚ ke dni podání daňového přiznání. .

Proces přestavby vozu je velmi složitá záležitost a naše zkušenosti Vám můžou pomoci uplatnit odpočet DPH v plném rozsahu. Souhrn úkonů je natolik složitý a zdlouhavý, že bychom Vám radili celý proces nechat na nás jako odbornících. Již mnoho zákazníků nám volalo o pomoc, bohužel již ve fázi, kdy pro chybný postup nebylo možno podle zákona uplatnit odpočet DPH. V takovém příapadě již nepomůžeme ani my.

Postup přestavby:

Pokud jste si vyhlédli vozidlo sami a máte zájem o přestavbu na verzi N1 (odpočet DPH) je dobré kupovat vozidlo přímo jako N1. Některé FÚ toto přímo vyžadují. Bohužel v EU jen málo zemí zná tento nebo podobný termín, proto v 98% případů budete kupovat vozidlo jako M1(osobní). Proto je lepší se domluvit s námi a my jako firma obchodující s auty vozidlo necháme vyfakturovat na nás a po přestavbě přefakturujeme na Vaši firmu navýšenou o cenu přestavby již v N1. Tento krok se nám již neščetněkrát osvědčil a desítky spokojených zákazníků jsou toho důkazem.

K vozidlu vždy obdžíte COC list, pokud je vozidlo ojeté, pak odhlášený TP z dané země. Při dovozu vozidla „po ose“ budou do COC listu zapsány převozní značky. V tomto případě Vám radíme si zakoupit červené převozní značky (celoevropské pojištění), se žlutými se do ČR ze SRN přes hranici nesmí!!!

Pokud máte vozidlo objednáno z výroby, je pro nás dobré, když známe VIN dopředu. Na základě této informace již můžeme provádět některé kroky k přestavbě vozu.

Pokud jsi nejste jistí v jakémkoliv kroku, vždy nám zavolejte. Přestavba vozů na N1 je natolik složitá, že dokonce ani Min. Financí a Min. Dopravy nemají stejný postup a většinou to končí neuplatněním nároku na odpočet.

Potřebné dokumenty k přestavbě:
• COC list (orig.) + kopie COC listu
• V případě ojetého vozu odhlášený TP velký (orig.) + kopie velkého TP
• 2x kopie faktury (kupní smlouvy)
• doklad o plátci DPH
• předložit na viděnou „smlouvu o uzavření havarijního pojištění“
• malý TP k převozním značkám (pokud jsou vydány)

Rady pro Vás jako individuálního dovozce z EU:
• vůz po dovezení nikdy nepřihlašujte na osobní verzi M1!!!
• vůz nakupujte zásadně bez DPH, zažádání o vrácené DPH je velmi složité a v rámci intrakomunitárního obchodu s EU i chybné
• nedělejte zbytečně STK na vůz pro M1 v ČR
• u ojetých vozidel je situace složitější, některé úkony se liší od nových vozidel
• pro bezproblémový odpočet DPH na Vašem FÚ je lepší mít vozidlo koupeno již jako N1 (např. od nás).

 

TOPlist