Xenony

xenon headlamp

Vzhledem k velkému zájmu mnoha našich zákazníků jsme se rozhodli nabídnout xenonové sady i pro ostatní návštěvníky na našem serveru. Rádi bychom Vám nabídli osvědčenou kvalitu a zkušenosti v oblasti instalace (bi)-xenonových výbojek. Mezi naši nabídku jsme zařadili pouze vysoce kvalitní xenonové kity od firem Bosch a Extra Light. Bosch představuje úplnou špičku v oblasti xenonových sad, Extra Light nabízíme zákazníkům, kteří upřednostňují výrobky cena/kvalita. Tyto sady dovážíme z USA a jsou vyráběny v Německu a Jižní Koreji. Cena těchto sad je o něco vyšší, než u levných HID sad, pocházejících z Hongkongu a Číny, ale kvalitou nesrovnatelně lepší. Paradoxem je, že někdy nabízíme originální Bosch sady levněji než někteří „prodejci“ nekvalitní sady. Pokud si sadu kupujete individuálně, dbejte prosím na zásadu, že ballast (převodník) by měl mít kovové pouzdro. V balastu vzniká napětí 23kV a při zkratu se může lehce plastové pouzdro vznítit a dojít k následnému požáru celého vozu. Dále proklamovaná životnost 3000 hodin může často být u levných sad pouze několik týdnů. BOSCH a Extra Light garantují kvalitu výrobku.

Dále si Vám dovolujem poradit při výběru teploty světla. Mnoho lidí si myslí, že ideální jsou sady o teplotě světla 8 000K a vyšší. Tyto sady jsou pouze více do modrého spektra, až fialového. Ideální sady jsou o teplotě 4 500 K – 6 000K. Sady nad 6 000K jsou oblíbené většinou u tuningových nadšenců. Životnost se rověž zmenšuje s růstem teploty světla.

Pro srovnání kvality jsme vypracovali tuto tabulku:

BOSCH xenon kit Levné conversion kity
Země původu Německo China / Hong Kong
Cena 6 999,- Kč 3 800,- Kč – 13 000,- Kč
Životnost 3 000 hodin 50 – 3 000 hodin
Výbojky s UV filtrem Ano Ano/Ne
Kovový balast Ano Ano/Ne
Teflonová vložka Ano Ne
Samoodpojovací funkce při přetížení balastu Ano Ne
Komunikátor s řídící jednotkou Ano Ne
Atesty TÜV atest Ne
Homologace ISO 9001: 2001
E 11, E 24 způsobilost provozu na pozemních komunikacích
Většina označena homologacemi ISO 9001, není prokázána.
Záruka 2 roky – včetně výbojek! 1 rok – reklamovatelné v USA (bez záruky)

Montáž xenonových výbojek

Montáž xenonů je poměrně snadná, ale pro méně zkušené nabízíme montáž od našich zkušených automechaniků. Na práci samozřejmě poskytujeme nadstandarní 6 měsíční záruční dobu.

Xenony je možno namontovat do jakéhokoliv vozu s běžnými halogenovými paticemi. Vozidlo nemusí mít čiré světlomety nebo projektorové svítilny, jak je často mylně uváděno. Na druhou stranu by měly být vozidla vybaveny podle normy ostřikovačem světlometů a čidlem náklonu vozidla. Výhodou tohoto kitu je, že se dá lehce demontovat z vozidla pryč při prodeji vozu.

Sada se zkládá z těchto dílů:
2x výbojka s paticí
2x vysokonapěťový startovací transformátor (balast)
1x propojovací kabeláž
1x kompletní český návod pro montáž

Xenon vs. Halogen

Ve srovnání s obyčejnými žárovkami nabízejí xenony celou řadu výhod. Jejich světlo je pro člověka mnohem příjemnější a umožňuje lepší vidění, protože jeho kvalita se přibližuje dennímu světlu. Xenony mají větší světelný výkon a silnice je tedy osvětlena do větší šířky a jasněji, případné překážky jsou čitelnější a výraznější. Díky tomu všemu je řidič mnohem méně unavený a jeho jízda je tedy bezpečnější a plynulejší a pohodlnější. Pokud jste již sami zažili onen přechod z halogenů na xenony, víte, jak výrazný rozdíl v komfortu noční jízdy vám tento způsob osvětlení přináší. Pokud ne, je tady pro Vás naše nabídka!

Pozor: Dbejte prosím na správné seřízení výšky vašich světlometů po instalaci xenonů!

Srovnávací tabulka
Halogen H7 Xenon H7
Příkon [ W ] 55 35
Kandela [ cd ] 67.500 151.875
Lumen [ lm ] 1.550 2.400-2.600
Teplota [ °K ] 3.200 6.000
Barva světla žluto-bílá čistě bílá
Životnost* [ h ] 400 3.200
* Testováno v laboratorním prostředí
xenony

Kandela [ cd ] ? jednotka svítivosti, určující světelnou intenzitu
Lumen [ lm ] ? jednotka světelného toku
Kelvin [ °K ] ? jednotka termodynamické teploty