LEPENÍ SUCHÝM PROCESEM fólie s AIR FREE

tělo

Lepení za sucha je nejjistější, protože je nejrychlejším způsobem jak dosáhnout největší lepivost a je vyloučené působení pomocných prostředků snižujících lepivost. Tomuto způsobu lepení byste měli dávat přednost. Lepidla pro fólie z měkčeného PVC se navíc vyznačují takovou počáteční lepivostí, která dovoluje opravy, pokud jsou stahované pomalu a opatrně bez jakéhokoliv násilí, aby nedošlo ke zdeformování (natáhnutí) fólie. Po natáhnutí se fólie častokrát stávají nepoužitelnými. Fénem a dostatečným nahřátím fólie ji můžete vrátit do původního stavu. Fólii příliš nenatahujte, aby nedošlo k jejímu poškození, hrany a tvarované částí nahřívejte fénem nebo horkovzdušnou pistolí, při vyšší teplotě je fólie dostatečně tvárná.

Při lepení exponovaných tvarů (vypuklin, hlbokých prolisů, vnější strany dveří v oblasti klíčku) je vhodné použít lepidlo k tomu určené, např. PRIMER od 3M.

LEPENÍ NA VODU fólie bez AIR FREE

Lepení mokrým procesem je sice pracnější, ale při větších plochách jde o zaručeně lepší způsob, jak dosáhnout maximální lepivost u fólie bez AIR FREE technologie a předejít tak odlepování fólie. Velké formáty je možné lepit i na vodu. Na rozdíl od lepení za sucha je potřebné vzít do úvahy, že:

  • počáteční lepivost je znatelně nižší,
  • konečná lepivost a taktéž plné zatížení fólie je dosáhnuté později.

Lepit na vodu je možné jen za těchto předpokladů:

  • při teplotách nad 15° C,
  • pokud je možné, měla by být fólie po 24 – 48 hodin ochráněna před silnou vlhkostí, potom opět přitlačená. Nebo možnost nahřívat fénem.
  • jen na absolutně hladké a rovné podklady. Jde to i na oblé karoserie automobilů, ale pěkně si s tím můsíte pohrát. Vlnky, které se vytvářejí na celé ploše musíte povytláčet.

Postup práce:

  1. Podklad očistěte. A hlavně odmastěte (líh, Avery Surfrace Cleaner , OKENA, atd.)
  2. Při aplikaci doporučujeme použít Onka – aplikační kapalina případně čisticí prostředek (NEOBSAHUJÍCÍ SILIKON !!!) rozpusťte ve vodě – 1 čajová lžička (NE VÍCE !!!) na 3 l vody a dobře promíchejte.
  3. Podklad důkladně navlhčete rozprašovačem.
  4. Stáhněte silikonový papír z fólie.
  5. Fólii umístěte na mokrou vrstvu a pomocí stěrky tlačte tak, aby nevznikly vrásky. Při nahřátí fólie se fólie stáva tvárnou, fólii doporučujeme nahřívat horkovzdušnou pistolí s regulovatelným nastavením teploty, případně obyčejným fénem. Doporučujeme nejprve přitlačit střed a celé délce potom vyhánět bubliny nahoru a dolů.
  6. Vzduchové bubliny vytlačte stěrkou k okrajům.
  7. Vodu vytláčejte silnými, překrývajícími se tahy k okrajům a zde odsávejte vytékající vodu houbou nebo utěrkou. Hlavně vodu vytlačenou navrchu, pokud lepíte na svislé ploše. Voda se potom nevrací a nezatéká vám pod již přilepenou plochu.
  8. Fólii příliš nenatahujte, aby nedošlo k jejímu poškození, hrany a tvarované části nahřívejte fénem nebo horkovzdušnou pistolí, při vyšší teplotě je fólie dostatečně tvárná.
  9. Malé vzduchové bublinky propíchněte jehlou a jejich obsah vytlačte. Pokud je bublinek mnoho, je někdy lepší celý kus odlepit, znovu namočit a přitisknout.
  10. Celou plochu vysušte.
  11. Fólii chraňte před vlhkostí a nechejti ji vyschnout. Nejlepší je použít fén.
  12. Po 24 hodinách celou nálepku pevně přitlačte silikonovou stěrkou nebo gumovým válečkem, především na okrajích.